Amerykańskie huragany

Zapewne kojarzysz głośne wiadomości o pojawianiu się huraganów. Dotykają one najczęściej wybrzeża Ameryki Północnej. Tam rzeczywiście bywają niebezpieczne. Mieszkańcy są jednak do nich przygotowani przez większość czasu. Jakie udogodnienia i potrzebne rzeczy trzeba mieć w domu by nie trzeba było się martwić o życie swoje i najbliższych?

Cisza przed burzą

Faktycznie, przed huraganem następuje totalna cisza. Powietrze stoi, słońce pali, tak że nie można wytrzymać. Jest wtedy inne niż normalnie. Część mieszkańców wyjeżdża, by tego nie  przeżywać.

Aplikacje pogodowe

Mieszkańcy są do huraganów przyzwyczajeni.  Nie jest to dla nich żadna nowość. Domy są już przystosowane do tak silnych wiatrów. Najbardziej jednak pożądane są aplikacje pogodowe. Nieustanne się je obserwuje. Huragan osiąga kategorię od 1 do 5, przy czym piąta jest tą najsilniejszą. Im niższa tym mniejsze są szkody. Amerykanie liczą, że huragan zmieni kierunek i nie dotknie akurat ich miasta. Są jednak przyzwyczajeni na tyle, że organizowane są nawet imprezy huraganowe

Przygotowanie

Dzięki właśnie aplikacjom, które na bieżąco pokazują gdzie dany huragan jest. Ludzie się zabezpieczają wcześniej. W tym celu masowo kupują wodę i konserwy. Popularne w Stanach Zjednoczonych fasolki w puszkach, krakersy, chipsy, makarony – wszystkie produkty, które można na szybko podgrzać. Podczas huraganów nie ma także prądu oraz często nie ma paliwa. Magazynują benzynę, bo jest potrzebna do agregatów prądotwórczych. Jeżeli macie coś  na gaz to również warto zaopatrzyć się w dodatkowe butle. W sklepach z akcesoriami budowlanymi również jest oblężenie. Znikają śruby, deski, okiennice anty huraganowe, żaluzje. Pomimo stałego zagrożenia tą naturalną katastrofą większość i tak załatwia wszystko na ostatni moment. Z balkonów i tarasów trzeba pozdejmować co się da. Pod wpływem wiatru mogą odlecieć więc warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

Amerykańskie huragany

Stan wyjątkowy

Wcześniej się informuje bądź wprowadza się stan wyjątkowy na określoną liczbę dni. Zaleca się magazynowanie leków, wody i jedzenia. W tym czasie nie będzie możliwości wyskoczenia do sklepu. Sklepu przeżywają oblężenie. Kolejki na stacjach paliw są ogromne. Dużo bardziej opłaca się mieć samochód na ropę, bo mniej osób takie samochody w Stanach ma, a co za tym idzie jest jej więcej. Jako, że nie ma prądu to ważny jest zapas zapalniczek, baterii i świeczek. Jeżeli masz  Pojawienie się zagrożenia huraganem wiąże się z ogromnym stresem. W panice czasami można zapomnieć o zabezpieczeniu tak prostych rzeczy. Warto także kupić sobie mocne kalosze. Bynajmniej nie po to, by chodzić w czasie ulewy i skakać po kałużach. Po przejściu huraganu na chodnikach i drogach zalega masę mułu, bakterii a nawet węży.

Po huraganie

Trzeba przede wszystkim uważać. Ludzie przez kilka dni zamknięci w domach zaczynają dziczeć. Ważny, by nie otwierać nieznajomym, a jedynie  zaufanym osobom. Połamane drzewa to jedynie podstawowe skutki wiatrów i ulewy. Zazwyczaj nie ma prądu przez kilka następnych dni. Plaże zazwyczaj są pozalewane. Specjalne firmy czyszczą ulice i chodniki. Oczywiście huragan jako potężna siła potrafi wyrządzić wiele szkód więc po przejściu wiatrów już naprawiają zniszczenia i sprzątają. Sklepy są czynne w ograniczonych godzinach, a szkoły pozamykane.

Po katastroficzne zdjęcia, zerwane dachy i wszechobecny strach. Tak media przedstawiają Huragan. Sami Amerykanie twierdzą, że jest to rozdmuchane ciut za bardzo. Jest to duża katastrofa, ale mieszkańcy mają tego świadomość. Natury człowiek nie oszuka i za bardzo nie ma na nią wpływu. Przynajmniej nie w kwestii zmiany kierunku huraganu czy jego siły. Można jedynie zachować spokój i jak najlepiej się przygotować.