Campingowy savoir-vivre

Są osoby, które na co dzień wolą nieco inne formy relaksu niż leżenie plackiem na plaży. Nie lubią także spania w tradycyjnych hotelach czy pensjonatach. Dlatego wybierają camping. Jak się zachowywać w takim miejscu? Jakie są pisane i niepisane zasady?

Po pierwsze regulamin

Jeżeli jedziesz pierwszy raz na taką wycieczkę, zapoznaj się z regulaminem kempingu. Tu nie chodzi tylko o zakazy i nakazy. Ważne byś jako nowicjusz wiedział, co można a czego nie. Szczególnie jeżeli jedziesz z dziećmi.

Campingowy savoir-vivre

Dystans

Przestrzeń osobista jest ważna dla każdego, więc nie zaburzaj jej podczas wakacji. Czasami bywa ciasno i samochody są ustawione dosyć blisko siebie, ale nie ma niczego gorszego niż poranne wbiegnięcie na stolik sąsiada. Postaraj się zaparkować samochód tak, aby nie zaglądać sąsiadom do końca.

Nie zwiedzaj

Teren dookoła campera traktuj jak swój własny ogródek. Dbaj o niego i nie zwiedzaj czyjejś parceli. Nie chcesz przecież żeby ktoś skakał po terenie, za który Ty zapłaciłeś. Nie skracaj więc sobie drogi podczas porannej wędrówki do sklepu przez czyjś ogródek.

Nie hałasuj

Pamiętaj, że istnieje coś takiego jak cisza nocna. Niektórzy w nocy wolą spać i odpoczywać, a nie słuchać wrzasków i głośnej muzyki. Sam dobrze wiesz, że nie ma niczego gorszego od przymusowego wstawania bladym światem, szczególnie na wakacjach

Sprzątaj

Wyjeżdżając dokładnie po sobie posprzątaj. Nie ma nic gorszego niż rozpoczęcie wakacji od sprzątania brudów po kimś. Wyrzucaj śmieci tak, jak wymaga tego miejsce. To samo tyczy się kuchni i łazienek, jeżeli z nich korzystasz. To samo tyczy się sprzątania po zwierzętach. Za każdego członka wyprawy jesteś tak samo odpowiedzialny. Nie musisz być powodem zdenerwowania kolejnej osoby, która przyjedzie na Twoje miejsce.

Campingowy savoir-vivre

Światło

Pamiętaj, żeby idąc spać wyłączyć oświetlenie dookoła Twojego miejsca. Jeżeli lubisz spędzać klimatyczne wieczory przy oryginalnym świetle, to ta zasada będzie Cię obowiązywała. Sam nie chcesz przecież żeby światło z parceli obok świeciło Ci do okna.

Myj naczynia w miejscu do tego przeznaczonym

Na kempingach są kuchnie, w których można komfortowo umyć naczynia. Blokowanie łazienki nie jest dla nikogo komfortowe zwłaszcza jeżeli chodzi o umycie pięciu widelców na krzyż.

Bądź miły i szanuj

Uśmiechaj się i mów dzień dobry. Nie chcesz chyba, żeby ktoś miał Cię za nadętego buca. Sam również podczas wakacji nie chciałbyś spotkać nikogo, kto będzie uprzykrzał innym życie. Szanuj także infrastrukturę. Wszystkie ogólnodostępne rzeczy dla przyjezdnych muszą jeszcze niejednej osobie posłużyć.

Wybierając się na kemping, zarówno samochodem czy pod namiot pamiętaj o tych zasadach. Dzięki temu nie będziesz musiał się denerwować, a Twój pobyt będzie udany. Nie uprzykrzysz go także innym urlopowiczom. Wtedy wszyscy będą zadowoleni.