Fenomen programu Au pair – niezbędne porady

Program Au Pair z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników i zwolenniczek. To jeden z najpopularniejszych sposobów na poznanie obcej kultury, który zanadto nie obciąża portfela. Poniżej postaramy się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania.

Kim jest Au-pair?

To młoda osoba w wieku co najmniej 17 lat, która decyduje się na wyjazd do obcego kraju, aby zajmować się dziećmi swojej tzw. rodziny goszczącej. Idea programu oparta jest przede wszystkim na możliwości swobodnej wymiany kulturowej. Opiekun bądź opiekunka w zamian za zajmowane się dziećmi otrzymuje kieszonkowe, które pozwalają na podróże czy zaoszczędzenie pieniędzy.

Fenomen programu Au pair – niezbędne porady

Jak zorganizować wyjazd?

Istnieją dwa bardzo proste sposoby: początkujące Au pair mogą znaleźć swoją host rodzinę przez serwis, który udziela informacji na wszystkie pytania świata – Facebook, lub poprzez agencję. Pierwszy sposób jest dużo bardziej opłacalny, ponieważ za kontakt z zainteresowaną rodziną nie ponosimy żadnych kosztów. Jednak z drugiej strony polecany jest przede wszystkim osobom, które są już doświadczonymi Au pair i nie wybierają krajów zanadto oddalonych od miejsca zamieszkania. Kontakt z agencją sprawia, że z ramion przyszłej Au pair zostaje zdjęty ogromny ciężar – to właśnie agencja zajmuje się tzw. matchingiem, czyli dopasowaniem kandydatki do charakteru rodziny. Poza tym sprawdza, czy zgłoszona rodzinka spełnia podstawowe warunki, takie jak na przykład istnienie w prawdziwym, a nie wyłącznie wirtualnym świecie, oraz czy dana rodzina jest zapisana w agencji, która znajduje się za granicą. Jednak ta, jedynie na pozór nieoceniona pomoc, jest dość droga. W przypadku Europy musimy liczyć się z kosztem około 600 zł, natomiast w USA około 1000-1500 zł. Mimo wszystko dzięki pośrednictwu również na miejscu możemy korzystać z pomocy, a sam proces rekrutacji trwa znacznie krócej. Poza tym jest to swego rodzaju gwarancja bezpieczeństwa – jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze możemy zgłosić się po pomoc.

O czym warto pamiętać?

Jeśli to Twój pierwszy wyjazd musisz pamiętać przede wszystkim o umowie. Mimo że tak naprawdę nie otrzymujesz wypłaty, a jedynie kieszonkowe również musisz ustalić podstawowe zasady. Dzięki temu dokumentowi zarówno ty, jak i Twoja host rodzina na swój sposób zabezpieczacie się przed wszelkiego rodzaju niedogodnościami. Należy ustalić liczbę przepracowanych godzin, kwotę kieszonkowego, dodatkowe zadania, oraz podstawowy zakres obowiązków. Nierzadko host rodziny poszukują osób, które poza opieką nad dziećmi mają być odpowiedzialne za pomoc w obowiązkach domowych. Ponadto pamiętaj, że Au pair nie może pracować więcej niż 45h tygodniowo, a podstawowe produkty takie jak jedzenie i picie muszą być zapewnione przez rodzinę.

Na co należy uważać?

Decydują się na odpowiednią rodzinę, należy zwrócić uwagę nie tylko na kwestię wypłaty, ale również wiek i potrzeby dzieci, którymi mamy się zajmować. Poza tym wybierając kraj, musimy pamiętać o barierze językowej, która czasami okazuje się bardzo problematyczna. Warto również zwrócić uwagę na lokalizację. Jeśli już wybrałaś odpowiedni kraj, pamiętaj żeby zastanowić się nad wielkością miejscowości i dopasować ją do swoich oczekiwań i potrzeb. Najważniejsze to nie zapominać o możliwości rezygnacji – jeśli czujesz, że wybrana rodzina nie spełnia Twoich wymagań, skontaktuj się z agencją i po prostu ją zmień.