Gatunek – student, czyli jak przygotować się na studia?

Październik zbliża się wielkimi krokami i jeśli należysz do grona wybranych, którzy mają opuścić rodzinne miasto, by wybrać się na studia… Powodzenia. Jednak nie zostawimy Cie samego w tej nierówne w walce z administracyjnym kolosem. Poniżej prezentujemy mały poradnik jak przygotować się na studia tak, by nie oszaleć.

Nie bądź bezdomny

Olx, Facebook, Gumtree — to wielka trójca, którą będziesz odświeżać w nadziei na znalezienie sensownego mieszkania, które nie kosztuje milionów i nie jest ulokowane w środku lasu. Za poszukiwania radzimy wziąć się już w okolicach czerwca. Wówczas mieszkaniowy rynek przezywa prawdziwy renesans, ponieważ większość studentów wraca na wakacje do domu. Lepiej odpuść sobie korzystanie z wszelkiego rodzaju pośredników. Niepotrzebnie poniesiesz duże koszty, a większość najemców jest cały czas pod telefonem, więc umówienie się na spotkanie naprawdę nie jest trudne. Jeśli planujesz mieszkać ze znajomymi, szczególną uwagę zwróć na to, żeby pokoje nie były przechodnie. Na początku nie będzie to sprawiało problemu, jednak po czasie może stać się źródłem niepotrzebnych konfliktów.

Gatunek – student, czyli jak przygotować się na studia?

Wyposażenie

Jeśli już znalazłeś idealne lokum, warto zwrócić uwagę na kwestię wyposażenia. Jeśli Twoi rodzice chcą dać Ci jak najwięcej rzezy z domu – nie dyskutuj, tylko bierz. Być może teraz tego nie widzisz, ale studenckie mieszkania często są dość słabo wyposażone. Na ogół szczególnie wybrakowana jest kuchnia. Trzy talerze i dwie miski to naprawdę za mało, choć na początku wydaję się w sam raz.

Wpiszesz mnie?

Studia to, na szczęście, nie szkoła średnia. Jednak większość uczelni odgórnie narzuca studentom plan. Mimo że na dużą część zajęć nie będziesz musiał przygotowywać się codziennie, nie lekceważ systematyczności. Zanim się obejrzysz, pierwszy semestr będzie już za Tobą, a ty zimowe wieczory i większość nocy będziesz spędzać na panicznym nadrabianiu zaległości. Najmocniejszą i najcenniejszą studencką walutą staną się wówczas notatki lub tajemnicze skrypty przygotowane przez poprzednie roczniki. Dlatego, w miarę możliwości, staraj się regularnie chodzić na zajęcia. Dzięki temu oszczędzisz mnóstwo czasu, potu, łez i kawy na odczytywaniu cudzych hieroglifów.

Gatunek – student, czyli jak przygotować się na studia?

Przyjedź wcześniej

Mimo że większość przyszłych studentów nie może doczekać się wyprowadzki na studia, zazwyczaj ostatnie wakacje, jako wolni ludzie, pragną spędzić w gronie dawnych znajomych. Oczywiście nie ma w tym nic złego. Jednak jeśli zmieniasz miejsce zamieszkania, pierwsze wakacje przed rozpoczęciem roku akademickiego warto spędzić w nowym mieście. Dzięki temu lepiej poznasz jego strukturę, znajdziesz znajomych, przyzwyczaisz się do mieszkania oraz, jeśli Ci się poszczęści, znajdziesz pracę, którą będziesz mógł zatrzymać na okres studiów.

Biedni studenci

Zacznijmy od tego, że legendy o biednych studentach jedzących wszystkie posiłki w McDonaldzie nie wzięły się znikąd. Rozporządzanie własnym budżetem może wydawać się dość skomplikowane, dlatego mimo braku większych środków zacznij od założenia konta. Dzięki niemu nie będziesz musiał zostawiać pieniędzy od rodziców pod łóżkiem w wynajmowanym pokoju. Zaplanuj miesięczny budżet i jeśli Ci się uda, znajdź dorywczą pracę.