Jak pomóc zwierzętom podczas upałów?

Środek wakacji, żar z nieba i codzienne rekordy temperatur. Poza zabójczymi promieniami słońca, od których nie ma ucieczki, z każdej strony jesteśmy bombardowani ostrzeżeniami i złotymi radami. Nie wychodź z domu bez potrzeby, chroń głowę i nie zostawiaj dzieci w samochodzie. Jesteśmy zalewani informacjami, których i tak nie możemy przetworzyć, bo upał uniemożliwia racjonalne myślenie. Za każdym razem, gdy chcesz coś zrobić pot zalewa Ci oczy i ogranicza widoczność. Rozgrzane ciało nie może nigdzie znaleźć właściwego miejsca, a Ty, zanim się obejrzysz, znowu lądujesz w sekcji nabiału w markecie, tylko po to, by poczuć na swoje skórze powiew pseudoarktycznego powietrza. Jednak w te dni, kiedy to czujemy się, jakby piekło eksplodowało, musimy myśleć nie tylko o sobie, ale również o zwierzętach. Jak im ulżyć podczas upałów?

Jak pomóc zwierzętom podczas upałów?

Miski, talerze, krany i wanny

 

Przetrwanie każdego organizmu jest uzależnione od dostępu do wody. Powinniśmy zapewnić naszym domowym pupilom stały dostęp nie tylko do pożywienia, ale również  do wody. W przypadku psów nie ma z tym większego problemu, ponieważ wystarczy im po prostu miseczka. Sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana, jeśli chodzi o koty. Mimo że są to zwierzęta ciepłolubne, nadal potrzebują naszej pomocy. Niestety ich dość osobliwe charaktery nie pozwalają im na zwyczajne picie wody z miski, dlatego w przypadku wysokich temperatur musimy pozwolić im na picie wody z wanny czy kapiącego kranu. Ważne, by w ogóle wypijały jakieś płyny,  sposób, w jaki to robią nie jest aż tak istotny. Warto również podawać im większą ilość wilgotnej karmy niż zazwyczaj.

 

Śmigus-dyngus

 

Mimo że polewanie zwierzęcia w upały brzmi jak świetny pomysł, to musimy być z tym bardzo ostrożni. Lepiej leciutko spryskać zwierzę wodą niż zorganizować mu lany poniedziałek w  środku lata. Dobrym pomysłem są specjalne chłodzące bandanki lub legowiska, które w zrównoważony sposób będą bezpiecznie ochładzać zwierzę. Jeśli nie mamy żadnej z wymienionych rzeczy możemy również użyć wilgotnych ręczników.

 

Czas spędzony na świeżym powietrzu

 

Jak wspomniałam koty to zwierzęta ciepłolubne, dlatego, nawet jeżeli nasz czworonożny przyjaciel większość czasu spędza w mieszkaniu, dobrze jest mu zapewnić choćby chwile na świeżym powietrzu. Jeśli chodzi o psy w trakcie upałów lepiej ograniczyć ich aktywność fizyczną. Na spacery wybieraj się wczesnym porankiem lub późnym wieczorem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą częstsze i krótsze wyjścia niż długie i męczące spacery. Poza tym unikaj chodzenia po chodnikach i rozgrzanym asfalcie, żeby zwierzę nie odparzyło sobie łapek. Szczególnej opieki wymagają starsze psy, które często cierpią na nadciśnienie i problemy z sercem oraz rasy o krótkich pyszczkach.

Jeśli chodzi o mniejsze zwierzęta takie jak chomiki, kanarki czy żółwie to w trakcie upałów lepiej nie wystawiać ich na taras, czy balkon, ponieważ wysoka temperatura może im zaszkodzić, a nawet zabić.

 

Upały a prawo

 

Polskie prawo nakłada na obywateli obowiązek humanitarnego traktowania zwierząt, rozumianego jako zapewnienia zwierzęciu schronienia oraz stałego dostępu do jedzenia i picia. W przypadku zwierząt domowych dodatkowo istnieje nakaz zapewnienia schronienia przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli zauważamy zwierzę zamknięte w samochodzie w trakcie upałów, mamy obowiązek mu pomóc. Wybicie szyby samochodu w celu ratowania życia jest w pełni uzasadnione i nie musimy bać się o prawne konsekwencje naszych działań. Jednak jeżeli sytuacja nie jest dramatyczna, warto najpierw sprawdzić, czy właściciel samochodu nie znajduje się w pobliżu. Dobrym rozwiązaniem jest również poproszenie innych osób znajdujących się na parkingu o pełnienie roli świadka.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku zwierząt, które trzymane są na krótkim łańcuchu, nawet podczas upałów. Rozpadająca się buda to również nie jest schronienie, które zapewnia komfort podczas upałów. W takim przypadku dobrze jest zwrócić uwagę właścicielowi, a jeżeli nie przynoi to rezultatów zgłosić sprawę na policję.

 

Dzikie zwierzętach

Nawet jeśli żyjemy w mieście, warto zadbać o stan dzikich lub bezpańskich zwierząt. Często zapominamy o ptakach czy zwykłych dachowcach, które w trakcie upałów mogą mieć utrudniony dostęp do wody. W takim wypadku dobrze jest zostawiać miseczki z czystą wodą, z której zwierzęta będą mogły korzystać. Codziennie uzupełnianie miski może uratować życie wielu zwierząt.