Przeprowadzka zawsze wiąże się z ogromnym stresem i generalnie należy do trudnych doświadczeń. Im bliżej dnia ostatecznego, tym bardziej nasze formalności zaczynają się piętrzyć, a Ty zaczynasz żałować swojej decyzji. Jednak nasz stres osiąga krytyczną wartość, jeśli decydujemy się na przeprowadzkę za granicę. Wówczas większość spraw musimy załatwić jeszcze przed wyjazdem, a nigdy nie mamy pewności, czy robimy to dobrze. Właśnie dlatego poniżej znajdziesz mały poradnik, który znacznie ułatwi Ci ten proces.
Biurokracja
Na sam dźwięk tego słowa odczuwasz dreszcze, pot zaczyna zasłaniać Ci oczy, a Ty mimo braku stwierdzonych problemów zaczynasz się jąkać. Kwestia formalności jest trudna nawet w Polsce, gdzie wszystko jest w naszym ojczystym języku. W kwestii dokumentów trzeba być bardzo ostrożnym. Po pierwsze pamiętaj o tym, żeby zrobić kopie. Dzięki temu nawet w przypadku kradzieży będziesz mieć wszystko przy sobie. Jeśli udajesz się za granicę, warto wziąć ze sobą przetłumaczone na dany język świadectwa, dyplomy czy certyfikaty zawodowe. Poza tym możesz potrzebować aktu urodzenia i ślubu.
Gdy załatwisz już wszystkie formalności, pamiętaj o zerwaniu umów oraz usług. Odłącz internet, zrezygnuj z abonamentu, załatw kwestie elektrowni czy wywózki śmieci. Dzięki temu nie będziesz musiał się przejmować niechcianymi rachunkami. Dobrze jest sporządzić upoważnienie notarialne dla najbliższych, aby mogli Cię reprezentować w urzędzie podczas Twojej nieobecności.
Na miejscu
Jeśli wybierasz się do kraju należącego do Unii Europejskiej, warto jest założyć kartę EKUZ, dzięki której w razie potrzeby otrzymasz szybki i darmowy dostęp do tamtejszej służby zdrowia. Potrzebny do tego wniosek znajdziesz na stronie NFZ. Jednak pamiętaj, że w większości krajów duża część usług medycznych jest płatna, a karta niestety nie uprawnia Cię do korzystania z nich za darmo. W związku z tym rozważ wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Jeśli wybierasz się w podróż samochodem, ważne, żeby zarejestrować pojazd na miejscu. Pamiętaj, że Twoje prawo jazdy jest ważne na terenie całej Unii Europejskiej. Na miejscu pamiętaj o otwarciu nowego konta bankowego oraz o wykupieniu lokalnego numeru telefonu.
Meldunek
Na szczęście nie każdy kraj posiada obowiązek meldunku. W wielu miejscach to umowa najmu jest ważnym dokumentem potwierdzającym adres. W związku z tym dobrze jest załatwić kwestię mieszkania wcześniej, jednak jak wiadomo, często nie jest to możliwe. Pamiętaj , że zawsze możesz zabookować miejsce w hostelu i po przyjeździe poszukać mieszkania, ponieważ kwestię wynajmu rzadko gdzie można załatwić przez internet. Znacznie przyspieszysz proces, jeśli dokładnie przestudiujesz mapę miasta i dowiesz się, w jakich rejonach chciałbyś mieszkać. Poszukaj opinii o danych dzielnicach i przeprowadź dokładny research.
Pieniądze
O pieniądze martwią się wszyscy i wszędzie niezależnie od miejsca zamieszkania. Zanim zdecydujesz się na wyjazd za granicę, postaraj się zaoszczędzić dość dużą sumę. Koszty życia często okazują się dużo większe podczas pierwszych paru tygodni, dlatego dobrze jest uzbierać około 20% więcej niż zamierzamy. Dzięki temu będziesz zabezpieczony, gdyby coś poszło nie tak.
Rzeczy
Nawet jadąc na wakacje zdarza nam się zabierać ze sobą za dużo rzeczy. Sytuacja znacznie się komplikuje, gdy w jedną walizkę musimy spakować całe nasze życie. Pamiętaj, żeby zabrać ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Lepiej sprzedaj to, co zostało w domu, ponieważ mebli i pozostawionych ubrań nie będziesz w stanie zabrać ze sobą. Jeżeli wiesz, że nie dasz rady zmieścić wszystkich niezbędnych rzeczy, zapakuj karton, który rodzina będzie mogła wysłać Ci kurierem, gdy już będziesz na miejscu.