Mieszkanie samo się nie posprząta – sposoby na utrzymanie porządku

Każdy zna ten moment, kiedy po kilkugodzinnej walce z mopem w ręku po parotygodniowej przerwie znów widzimy nasz fotel. Zachwycamy się jego pięknym, wyrazistym kolorem i chcemy spędzać na nim każdą wolną chwilę. Obiecujemy sobie, że już nigdy nie zapuścimy mieszkania, a test białej rękawiczki będziemy organizować każdego poranka. Brudne naczynia to już przeszłość, a my jako nowi ludzi w czystym mieszkaniu od razu planujemy lepszą przyszłość. Niestety już po paru dniach fotel znowu zaginął w odmęcie ubrań, które nie wiadomo skąd się wzięły, na biurku walają się stosy papierów będące metaforą piętrzących się obowiązków, a Ty, zamiast w końcu kupić psa, masz co najwyżej kotki z kurzu. Spędzasz całą sobotę na sprzątaniu, pot zalewa Ci oczy, a już na drugi dzień Twoje włosy szczelnie pokrywają podłogę w łazience. Systemowo walczysz z brudem, a on i tak powraca, siejąc zamęt na każdym kroku. Ale spokojnie, są pewne sposoby, które pozwolą Ci zapanować nad mieszkaniowym chaosem.

Siła nawyku

Możemy sprzątać godzinami, dniami i nocami, jednak jeśli nie nauczymy się utrzymywać porządku wszystkie nasze wysiłki i tak pójdą na marne. Najważniejszą zasadą czystego domu jest wyrobienie w sobie i w pozostałych lokatorach nawyków. Dzięki nim wystarczy Ci 10 minut na posprzątanie mieszkania. Pamiętaj lepiej sprzątać krótko i często niż rzadko i długo. Aby jeszcze lepiej kontrolować czas, możesz nastawić alarm na określony czas i postarać się zrobić jak najwięcej w krótkim czasie. Nie chodzi o to, żeby Twój dom wyglądał na niezamieszkany, tylko żeby w sytuacji nagłych odwiedzin sprawiał wrażenie uporządkowanego.

Meble i przechowywanie

W utrzymaniu porządku z pewnością pomoże Ci dobre umeblowanie domu. Wybieraj meble o jak najprostszych kształtach. Jeśli nie chcesz wymieniać całego wyposażenia, wystarczą ozdobne pudła, w których pochowasz nieużywane na co dzień rzeczy. Możesz do nich wrzucić np. zimowe ubrania, dzięki czemu utrzymanie porządku w szafie będzie dużo prostsze. Najważniejsze jest odkładanie rzeczy od razu. W związku z tym każda rzecz musi mieć swoje miejsce. Po przyjściu z pracy odłóż ubrania do szafy i kosza na pranie. Nie odkładaj ich na krzesło, bo sprawią, że cała przestrzeń będzie wyglądać na zabrudzoną.

Multitasking w kuchni

Jeśli nie jesteś mistrzem organizacji, to multitasking może wydawać Ci się czymś nie do osiągnięcia. Jednak wystarczy parę prostych tricków. Podczas gdy Twoje już przygotowane danie grzecznie leży w piekarniku, Ty możesz zająć się czymś pożytecznym. Zamiast włączać serial, lepiej odpal ulubioną płytę i pochowaj wszystkie niepotrzebne produkty do szafek i lodówki. Jeszcze przed podaniem obiadu przetrzyj wszystkie blaty i pozmywaj niepotrzebne naczynia. Dzięki temu po zjedzonym posiłku nie dostaniesz zawału na widok góry z naczyń, a brud z blatów nie będzie się dalej roznosił. Pamiętaj, że niektóre przedmioty sprzątają się same. Podczas gotowania obiadu możesz odkamienić czajnik, zalewając go wodą z kwaskiem cytrynowym. Wystarczy włączyć i gotowe.

Mieszkanie samo się nie posprząta – sposoby na utrzymanie porządku

O każdej porze dnia sprzątać się da

Ta prosta i kompletnie niechwytliwa mantra pomoże Ci w utrzymaniu porządku. Postaraj się o każdej porze zrobić coś pożytecznego, ale nie wymagającego za dużo czasu. Rano mamy go najmniej, ponieważ sen jest ważniejszy niż porządek i z tym zgadzamy się wszyscy. Jednak wystarczy, że zaczniesz od czegoś drobnego. Po wstaniu od razu pościel swoje łóżko. Dzięki temu Twój pokój będzie wyglądał na bardziej uporządkowany. Gdy parzysz sobie poranną kawę, wykorzystaj ten czas na wyjęcie naczyń ze zmywarki bądź odłożenie tych z suszarki. Sprawdź, czy Twój śmietnik nie jest pełny, możesz go opróżnić wychodząc do pracy.

Po południu, podczas gdy wspomniany wcześniej obiad będzie już w piekarniku, a blaty będą starte, weź odkurzacz i wykorzystaj ten czas na pozbycie się wszelkich kruszynek, kurzu i włosów. Pamiętaj, że po podłodze najbardziej widać bałagan. Dzięki temu, że zaczniesz odkurzać systematycznie zajmie Ci to znacznie mniej czasu. Zanim przysiądziesz do popołudniowej pracy, zdejmij wszystko z biurka i przetrzyj je ściereczką. Odłóż wszystkie ubrania na swoje miejsce i odwieś płaszcz do garderoby. Pamiętaj, że każda rzecz musi mieć swoje miejsce.

Wieczorem przed prysznicem możesz wykorzystać chwilę na posprzątanie łazienki. Zetrzyj kurz z umywalki i na czas kąpieli zalej toaletę płynem. Kiedy skończysz kąpiel lub prysznic, od razu przetrzyj aparaturę. Dzięki temu nie będziesz musiała się martwić o późniejsze szorowanie zacieków.