Lniana koszula, apaszka z naturalnego jedwabiu, a może bawełniana bluzka? Współczesny klient może wybierać z bardzo szerokiej oferty materiałów wykorzystywanych do produkcji odzieży. Zdecydowanie warto sięgać po włókna pochodzenia naturalnego – roślinnego i zwierzęcego. Sprawdź, czym się wyróżniają, skąd są pozyskiwane i jakie mają zalety.
Wełna i jej rodzaje
Wełna pozyskiwana jest poprzez golenie sierści zwierząt, między innymi owiec, lam, kóz czy królików. W zależności od źródła pochodzenia można wymienić kilka jej rodzajów. Jednym z nich jest wełna merino, którą znajdziesz tutaj: https://www.weavinggallery.com/pl/3-przedza. Ze względu na swoją strukturę długie i sprężyste, a zarazem cienkie włókno praktycznie się nie gniecie, a przy tym jest miękkie i nie gryzie. Często wykorzystuje się je w produkcji bielizny termicznej, a także swetrów, czapek czy szalików.
Nieco bardziej ekskluzywną odmianą wełny jest kaszmir, wyjątkowo miękki o pięknym połysku. Odzież uszyta z tego materiału jest zwykle droga, dlatego należy o nią szczególnie dbać. Dużą lekkością i puszystością cechuje się moher. Najczęściej wykorzystywany do wyrobu swetrów, kamizelek i czapek. Każdy rodzaj wełny wyróżnia się dobrą izolacyjnością, nie ulega gnieceniu i nieco trudniej go ubrudzić.
Jedwab – towar luksusowy
Włókna jedwabiu pozyskiwane są z kokonów jedwabnika morwowego lub dębowego. To materiał, który jest niezwykle delikatny w dotyku, a dodatkowo pięknie połyskuje i przyjemnie się go nosi. Zwykle wykorzystywany jest do produkcji ubrań (często oficjalnych dress code’ów) oraz dodatków, takich jak apaszki. Jedwab uznawany jest za ekskluzywne włókno, o które trzeba szczególnie dbać. Doskonale sprawdza się także z domieszką wełny, kaszmiru czy bambusa. Jeśli szukasz takich połączeń, zajrzyj tutaj: https://www.weavinggallery.com/pl/4-jedwab-z-domieszkami.
Bawełna – najpopularniejszy materiał
Bawełna jest materiałem znanym od tysiącleci. Włókna pozyskiwane są z krzewów, które obecnie uprawia się niemal na wszystkich kontynentach. Największą zaletą bawełny jest jej zdolność do pochłaniania wilgoci i duża odporność na rozciąganie. Dodatkowo nie powoduje podrażnień ani nie uczula, dzięki czemu doskonale sprawdza się do produkcji bielizny czy dziecięcych ubranek. To również przewiewny materiał, chętnie noszony zarówno na co dzień, jak i podczas bardziej formalnych uroczystości.
Jakie właściwości posiada len?
Proces uprawy lnu, z którego wyrabiane są włókna tego materiału opracowano niemal do perfekcji. Odzież lniana cechuje się przewiewnością oraz wysokim komfortem noszenia, dodatkowo dobrze pochłania wilgoć i ochładza ciało, dzięki czemu idealnie nadaje się na lato. Niestety len bardzo się gniecie, a podczas prania często kurczy i blaknie. Dlatego należy dbać o tę tkaninę z należytą starannością.