Nowy członek rodziny – jak wygląda dieta świnki morskiej?

Gryzonie to zdecydowanie najczęściej występujące pupile domowe. W końcu ich niewielki rozmiar, urocza aparycja i pozornie bezproblemowe wychowanie sprawiają, że nie sposób im się oprzeć. Wśród tak rozleglej grupy szczególną popularnością cieszą się przede wszystkim świnki morskie. Wymagają one jednak szczególnej opieki, zwłaszcza, gdy chodzi o budowanie ich dietetycznych przyzwyczajeń.

Postaw na systematyczność

Decydując się na zakup świnki morskiej, należy pamiętać o tym, że mimo swoich niewielkich rozmiarów jest to zwierzę, które wymaga od Ciebie ogromnej uwagi. Aby nieco okiełznać nowego domownika, warto postawić na systematyczność. Świnki morskie to stworzenia, które wymagają od nas odpowiedniego oddzielania pokarmu, ponieważ… Nie znają umiaru w jedzeniu. Zbyt duża jego ilość może im zaszkodzić, dlatego z góry zaplanuj godziny karmienia i staraj się ich przestrzegać. Najlepiej, żeby świnka była karmiona dwa razy dziennie. Wtedy nie tylko organizacja dnia będzie znacznie łatwiejsza, ale również wpłyniesz na ograniczenie śwince stresu – z czasem również ona zapamięta pory poszczególnych posiłków.

Dary natury

Jak większość gryzoni świnki morskie to wegetarianie, dlatego ich dieta powinna opierać się przede wszystkim na produktach pochodzenia roślinnego. Podstawę diety powinno stanowić dobrej jakości sianko oraz zioła dla świnki morskiej. Dzięki nim pupil zetrze sobie ząbki, które rosną przez całe jego życie. Poza tym tego rodzaju produkty ułatwiają również przesuwanie się pokarmu w układzie trawiennym. Aby zadbać o odpowiednią ilość witamin i minerałów, warto podawać świnkom również świeże warzywa i owoce. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się, na przykład, maliny,, truskawki, buraki czy natka marchewki. Pamiętaj, że produkty te nie są bazą posiłków, a jedynie ich uzupełnieniem.

Solidna podstawa – karma dla świnek morskich

Poza wszystkimi produktami roślinnymi istotnym elementem diety jest również wysokiej jakości karma. W tym przypadku także oddzielamy konkretną porcję, która nie powinna przekraczać 20 gram. Wybierając najlepszą karmę, kieruj się wysoką zawartością białka. Wśród doświadczonych właścicieli ogromną popularnością cieszą się głównie karmy Versle, a w szczególności wersja Versele Laga Cavia Complete, która zawiera nie tylko błonnik, ale również liczne substancje mineralne.

Garść witamin

Przy śwince morskiej nie można zapominać, że zwierzątka te nie syntezują witaminy C, co oznacza, że musisz dodatkowo zadbać o to, aby ich dieta uzupełniała ewentualny niedobór tego elementu. Jednak jeśli obawiasz się, że Twój pupil może nie otrzymywać odpowiedniego wsparcia wraz z pokarmem, wówczas postaw na wersję w kropelkach. Witamina C dla świnki morskiej może być dodawana bezpośrednio do wody. Zacznij od małej ilości i w razie potrzeby zwiększaj dawkowanie do maksymalnie 3 kropel.

Jak widać, mimo swoich niewielkich rozmiarów świnka morska to zwierzę o dużych potrzebach. Jednak odpowiednia organizacja oraz odrobina wprawy sprawią, że pielęgnowanie nowego pupila z czasem stanie się czystą przyjemnością!