Ogród przystosowany do seniora

Ogród przystosowany do seniora

Przebywanie na świeżym powietrzu ma pozytywny wpływ na samopoczucie każdego człowieka. W czasach pandemii najlepszym miejscem do spędzania czasu okazał się być ogród. Jeżeli masz możliwość założenia go lub przeprowadzenia metamorfozy, by był lepiej przystosowany do potrzeb seniora, to lato jest idealnym czasem, by zadbać o zieleń. Podpowiadamy, jak ułatwić seniorowi korzystanie z pięknej pogody.

Zacznij od porządków

Warto zacząć od uporządkowania terenu. Wszelkie niepotrzebne elementy wyrzuć do odpowiednich pojemników. Jeżeli wiesz, że odpadów będzie sporo to warto wynająć kontener, który pomieści wszystko – łącznie z gałęziami, gliną i innymi śmieciami. Po odpowiednim oczyszczeniu terenu warto przyjrzeć się roślinności. Wystające gałęzie drzew i krzewów należy przyciąć, chwasty między rabatkami usunąć, a trawę skosić. Ważne jest, by zadbać o odpowiedni system nawadniający, dzięki któremu nie trzeba będzie nosić ciężkich konewek. Następnie możesz przystąpić do prac związanych z odpowiednią aranżacją i bezpieczeństwem. Dla bezpieczeństwa przeprowadź płaską, możliwie najgładszą ścieżkę, po której senior będzie mógł swobodnie poruszać się wózkiem, z pomocą balkonika czy o kulach. Tutaj świetnie sprawdzi się beton. By rośliny nie wychodziły poza trawnik, możesz położyć specjalne obrzeża. Wszelkie elementy małej architektury, takie jak ozdobne kamienie, murki czy ławeczki należy umieścić tak, by zminimalizować ryzyko potknięcia się, upadku czy uderzenia.

Miejsce do wypoczynku

W ogrodzie powinno znaleźć się miejsce do odpoczynku i relaksu. Dobrze by było, gdyby do niego prowadziła ścieżka. Jeżeli decydujesz się na stworzenie altany, to zrezygnuj z progów, które mogą utrudniać wejście do środka. Doskonale sprawdzą się w jej wnętrzu technorattanowe meble z miękkimi poduchami. Im wyższe będzie siedzisko, tym łatwiej będzie seniorowi usiąść i wstać. Tuż obok postaw stolik, na którym można umieścić przekąski lub picie. Latem koniecznie zadbaj o odpowiednie zacienienie miejsca. Świetnie sprawdzi się nowoczesny parasol lub pergola. Miejsce do wypoczynku możesz również zorganizować na tarasie lub balkonie. Specjalny taras widokowy przygotował również dom opieki „Słowik” (https://www.rezydencja-senioralna.pl/dom-opieki-dolnoslaskie.html). Dzięki zamontowanej wewnątrz budynku windzie każdy z podopiecznych może swobodnie podziwiać piękny, górski krajobraz. Rezydencja Senioralna ma również swój własny ogródek, który pozwala seniorom na uprawę warzyw pod czujnym okiem fachowca. Komfortowy odpoczynek na świeżym powietrzu zapewnia również odpowiedni zestaw wypoczynkowy. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej: https://www.rezydencja-senioralna.pl/dom-opieki-seniora-walbrzych.html.

Tworząc ogród, który będzie bezpieczną przystanią dla seniora, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów. Im łatwiejszy dostęp do podwórka, tym starsza osoba chętniej będzie spędzała tam czas. Postaw na praktyczne rozwiązania i zapewnij seniorowi komfortowy wypoczynek.