Schizofrenia – nie taki diabeł straszny, czyli obalamy mity

Schizofrenia – nie taki diabeł straszny, czyli obalamy mity

Według danych WHO na schizofrenię choruje około 21 milionów osób na całym świecie. Zazwyczaj dotyka ona młodych kobiet i mężczyzn, mniej więcej od 15 do 35 roku życia. Schizofrenicy na co dzień spotykają się z nietolerancją i kompletnym brakiem zrozumienia. Jest to wynik tego, że ludzie nie są wcale edukowani w kierunku chorób psychicznych. Dlaczego chorzy na schizofrenię są tak bardzo stygmatyzowani? Obalmy kilka mitów dotyczących tej choroby.

Schizofrenicy są niebezpieczni i nieprzewidywalni

Ta przewlekła choroba, która powoduje powolne tracenie kontaktu z rzeczywistością, sprawia, że schizofrenicy są postrzegani jako osoby inne, dziwne, bez emocji i zagrażające całemu otoczeniu. Chorujący na tę chorobę są „odczłowieczani”, skutkiem czego jest zamykanie im drzwi przez pracodawców, a nawet przyjaciół czy – co gorsza – rodziny. Mitem jest to, że są niebezpieczni. To, co dzieje się w filmach, naprawdę nie jest rzeczywistością. W gruncie rzeczy schizofrenicy są raczej zamknięci w sobie i apatyczni – zdarza się, że to oni boją się kontaktów z ludźmi.

Schizofrenia wyklucza z życia – mit

Jeśli osoba chora korzysta z terapii zarówno indywidualnej, jak i grupowej oraz farmakologicznej, może być dobrym pracownikiem, kumplem czy partnerem. Jeśli szukasz takiej pomocy, skontaktuj się z Poradnią Harmonia: https://poradnia-harmonia.pl/. Doświadczeni specjaliści pomogą Ci w odnalezieniu właściwego kierunku leczenia.  Niestety, bezlitosne statystyki pokazują, że tylko co dziesiąta osoba chorująca jest zatrudniona. Funkcjonowanie schizofreników w społeczeństwie to czynnik, który motywuje do leczenia.

Schizofrenicy mają niski iloraz inteligencji – mit

Jest to kompletna bzdura. Osoby cierpiące na schizofrenię często mają znacznie wyższy poziom IQ, niż osoby zdrowe. Cechują się wysokim poziomem zdolności matematycznych lub artystycznych. Zazwyczaj miewają także „pamięć absolutną”. Schizofrenikami byli Nietzsche czy Kant. Niestety, choroba ta znacznie utrudnia proces edukacji, a także karierę zawodową. Przez to samodzielne, dorosłe życie schizofrenika staje się praktycznie niemożliwe.

Schizofrenicy nie rozumieją emocji – mit

Według badań to właśnie schizofrenicy mają bogate życie emocjonalne. Nie potrafią jednak mówić o swoich odczuciach, mają także problem z rozpoznawana ich. Problematyczne także jest dla nich prawidłowe nazywanie emocji. Schizofrenia to choroba duszy, a nie ciała, chociaż wiele osób ma problem ze zrozumieniem tego schorzenia. Warto zdobywać wiedzę na ten temat, dzięki czemu zrozumiesz schizofreników i okażesz im szacunek oraz zrozumienie.