Proste i ekologiczne sposoby na zadbany dom

Dbanie o dom to nie lada wyzwanie. Ciągłe zabrudzenia, kurz, który pojawia się w ułamku sekundy oraz plamy niemal niemożliwe do zmycia. Co więcej, większość środków dostępnych na rynku swoją ceną i wątpliwym składem nie zachęca do codziennych porządków. Na szczęście nasze babki już dawno temu odkryły jak radzić sobie z różnego typu zabrudzeniami. Ich podrasowane wyroby mogą przydać się nawet w dobie szybkich zakupów przywożonych pod same drzwi. Niewątpliwą zaletą tego typu produktów jest ich skład ‒ prosty, ekologiczny, maksymalnie dwuskładnikowy.

Tam, gdzie dzieje się magia – kuchnia

Kuchnia to jedno z najbardziej problematycznych pomieszczeń w domu. Przez to, że przechowujemy i przygotowujemy tam jedzenie nierzadko musimy mierzyć się z plamami niewiadomego pochodzenia. Jedną z najtrudniejszych do czyszczenia powierzchnie jest gazówka.

Jeśli jesteś (nie)szczęśliwym posiadaczem elektrycznej gazówki, wiesz, o czym mówię. Prosta, płaska powierzchnia w teorii wygląda na coś łatwego do czyszczenia. Nic bardziej mylnego. Przypalone plamy powstałe na palnikach to zmora, która nawiedza nas w snach i sprawia, że budzimy się z krzykiem. Na szczęście można temu w łatwy i tani sposób zaradzić.

Proste i ekologiczne sposoby na zadbany dom

Do walki z przypalonymi plamami na gazówce potrzebujesz jedynie własnoręcznie zrobionego mleczka i sreberka spożywczego. Aby stworzyć swoje własne mleczko, które w składzie nie będzie zawierało połowy alfabetu, wystarczy 50 ml szarego mydła i 100 g sody oczyszczonej. Uzyskany roztwór możesz do roku przetrzymywać w zaciemnionym miejscu. Na początku posyp przypaloną powierzchnię mleczkiem i zacznij ją czyścić zgniecionym sreberkiem. W ciągu paru minut po plamie nie będzie śladu. W ten sam sposób możemy potraktować przypalone plamy w piekarniku.

Lodówka

W przypadku kuchni kolejny problem stanowią mocne zapachy. W końcu jest to miejsce, w którym przygotowujemy wiele aromatycznych potraw, ale także od czasu do czasu zapomnimy wyrzucić popsutą cebulę. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu w lodówce, wystarczą ziarna kawy. Kawa to najlepszy pochłaniacz zapachów, który w swoim składzie nie zawiera połowy tablicy Mendelejewa. Jeśli dodatkowo chcesz wyczyścić lodówkę po obecności nieświeżych potraw, warto użyć najprostszej mieszanki na świecie – wody i octu. Dzięki niej szybko i tanio odkazisz zabrudzoną przestrzeń.

(Niegdyś) Srebrne sztućce

O tym, że zastawa stołowa bywa droga, wiemy wszyscy, dlatego, zanim ją bezceremonialnie wyrzucimy, warto spróbować ją doczyścić. Jeśli chodzi o najdroższą część zastawy – sztućce, jak zwykle będziemy potrzebować sody oczyszczonej. Wystarczy zasypać srebro sodą, zalać je wrzątkiem i odczekać parę minut. W tym czasie nasz roztwór będzie się rozprawiał z najbardziej uporczywymi plamami. Na koniec wystarczy wypolerować nasze sztućce i cieszyć się zaoszczędzonymi pieniędzmi.

Pająki, pajączki i drobne robaczki

Nienawiść do małych i większych owadów jest cechą , która łączy całą ludzkość. Co zrobić, gdy w naszej kuchni pojawiają się mrówki? Jest to miejsce problematyczne, ponieważ nikt nie chce wdychać chemicznych oparów podczas jedzenia obiadu. Tanim i ekologicznym sposobem jest proszek do pieczenia. Rozsyp go w miejscach, w których zauważyłeś mrówki, a Twój problem rozwiąże się lada moment. Innym środkiem, który poradzi sobie nie tylko z mrówkami, ale i pająkami jest woda z kwaskiem cytrynowym. Ta prosta mieszanka działa odstraszająco na owady, jest bezpieczna dla innych zwierząt oraz ludzi i nie pozostawia plam – rozwiązanie idealne.

Dywany

To temat rzeka. Niektórym kojarzą się z PRL-owskimi brudnymi i pstrokatymi wykładzinami, innym z pięknymi, minimalistycznymi wzorami z Ikei. Niezależnie od tego, do której grupy się zaliczasz, warto znać parę prostych sposobów na walkę z uporczywymi plamami, które znikąd pojawiają się na ich powierzchni.

Jeżeli masz do czynienia ze świeżymi plamami, warto użyć roztworu z 2 łyżek soli rozpuszczonych w ½ szklanki octu. Jeśli jednak wolisz czyścic swój dywan na sucho, wystarczy, że posypiesz go sodą oczyszczoną, odczekasz około 4-5 godzin, a następnie odkurzysz. Voilà, Twój dywan wygląda jak nowy.