Sprzątanie po zgonach i pożarach

Każda praca na swój sposób jest trudna. Jedna obarczona wysokim ryzykiem zawodowym. Inna wymaga wielkiego fizycznego wysiłku. Jeszcze inna zmusza człowieka do zachowania psychicznej skorupy. Jednym z zawodów, który jest potrzebny, ale obarczony zarówno ryzykiem jak i wymagający odporności fizycznej i psychicznej jest specjalista, który zajmuje się sprzątaniem po zgonach i pożarach. Przedstawiamy schemat pracy takiej ekipy i ich kompetencje.

Czyszczenie po pożarach

Ogień jako potężna siła niesie ze sobą mnóstwo zniszczeń. Pomieszczenia, które są pokryte sadzą, zanieczyszczeniami i dymnym zapachem można przywrócić do pierwotnego stanu. Nie da się tego zrobić bez specjalnych środków chemicznych, które mają tylko certyfikowane firmy.

Po zgłoszeniu pracownicy przyjeżdżają na pierwsze oględziny. Podczas wizyty sporządzają dokumentację i ustalają plan działania. Później przyjeżdżają na miejsce wraz ze specjalnym sprzętem. Pierwszą czynnością jest dekontaminacja czyli neutralizacja szkodliwych substancji, które powstały w wyniku spalania i są niebezpieczne dla człowieka. Wszystkie meble i sprzęt elektroniczny jest pakowany i wywożony. Najczęściej do siedziby firmy, gdzie zostaje dokładnie oczyszczony z sadzy. Metode czyszczenia dobiera się w zależności od powierzchni i rodzaju budynku czy pomieszczenia. Większość obiektów czyści się specjalnymi środkami chemicznymi. Nie każda firma natomiast oferuje czyszczenie sprzętu RTV i AGD. By go przygotować do ponownego użycia trzeba dokładnie rozkręcić wszystkie elementy, oczyścić, złożyć i dopiero wtedy możemy oddać go klientowi. Finalnie otrzymujemy czyste pomieszczenie, pozbawione bakterii i szkodliwych substancji, bez śladów po pożarze.

Sprzątanie po zgonach

Ta usługa jest niezwykle skomplikowana i niebezpieczna. Każdy przypadek jest inny dlatego metody i czas trzeba dostosować indywidualnie. Sporo zależy od rodzaju śmierci i czasu rozkładu ciała. Firmy sprzątają zwykle po osobach, które umarły samotne, bez wiedzy osób trzecich i po samobójcach. Warto dodać, że specjaliści nie mają bezpośredniego kontaktu z ciałem, ale mają z krwią i nierzadko płynami ustrojowymi. Jeżeli ciało znajdowało się w stanie znaczącego rozkładu konieczna jest dokładna dezynfekcja, a następnie usunięcie całego wyposażenia, łącznie z podłogą i wszystkim, co na ścianach czy suficie się znajduje. Proces czyszczenia następuje w kilku etapach. Za pomocą środków chemicznych zostają wyczyszczone ściany, sufit i podłoga, Później nastęuje proces usuwania zapachu, który kończy ozonowanie. Odbiorca nieruchomości może być pewien, że dostaje ją całkowicie bezpieczną dla zdrowia. Po wykonaniu pracy firmy zwykle wydają specjalny certyfikat. Równie trudne jest sprzątanie po samobójstwach. Krew jest nośnikiem wielu patogenów dlatego bardzo ważnym elementem jest jej dokładne wydezynfekowanie pomieszczenia. Po zakończonej pracy wykonywane jest badanie mikrobiologiczne, które potwierdza brak cząsteczek zagrażających życiu. Specjaliści podczas pracy mają na sobie specjalne ubrania ochronne i maski, które zabezpieczają ekipę przed szkodliwym działaniem drobnoustrojów.

Deratyzacja i dezynfekcja

Jeżeli firma prowadzi kompleksowe usługi to również zajmuje się sprzątaniem po gołębiach i gryzoniach. Takie zwierzęta, jak i ich odchody są siedliskiem wielu bakterii, wirusów i patogenów, dlatego do sprzątania po nich warto zatrudnić doświadczoną firmę. Zajmują się nie tylko sprzątaniem balkonów i poddaszy ale i zabytków, a nawet wież kościelnych pozostawiając otocznie bezpieczne dla człowieka.

Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują usługę czyszczenia miejsc po pożarach, zgonach czy chociażby gołębiach. W skład kompleksowych usług wchodzi także deratyzacja, osuszanie, odgrzybianie, ozonowanie, rozbiórki, usuwanie azbestu, materiałów radioaktywnych, skażeń chemicznych, zanieczyszczeń biologicznych, a nawet utylizacja odpadów. Niektóre firmy wykonują także audyty mikrobiologiczne. Praca musi być wykonana dobrze, w kontrolowanych warunkach i pod specjalną ochroną. Tylko certyfikowane firmy wiedzą jak prawidłowo i przede wszystkim bezpiecznie działać w tej branży. Zanim zdecydujesz się na którąś z nich, przeczytaj opinie bądź odwiedź stronę. W przeciwnym wypadku może być konieczne ponowne sprzątanie.