Szczotka, soda, kubek, ciepła woda…

Delikatnych rzeczy nie wyczyścisz środkami chemicznymi. Są przedmioty, do których środki kosztują miliony monet, a ich właściwości mogą szkodzić zdrowiu. Wtedy z pomocą przychodzi natura i rzeczy, które masz pod ręką.

Najczęstsze plamy

Nie ma niczego gorszego niż szminka na ulubionej bluzce, czekolada na spodniach czy przypadkowa plama po winie na dywanie. Z takimi zabrudzeniami trzeba walczyć od razu. Sięgnij po domowe sposoby na ich zwalczanie.

Plamy z rdzy na rożnych powierzchniach usuniesz sokiem z cytryny.

  • Żółte plamy z białych ubrań usuniesz za pomocą pasty do zębów
  • Zabrudzenia z butów usuniesz za pomocą acetonu płynu micelarnego lub zwykłego spirytusu. Białe buty ubrudzone np. trawą wyczyścisz wodą utlenioną. Przetarcia i brud z zamszowego obuwia usuniesz za pomocą zwykłej, suchej gąbki do mycia naczyń
  • Zabrudzoną srebrną biżuterie wyczyścisz pastą do zębów
  • Plamy na miedzianych i mosiężnych elementach usuniesz mieszanką soli i octu lub soku z cytryny. Powstałą pastą przecieramy przedmioty, a następnie spłukujemy
  • Wino i wiśnie. Te plamy są wyjątkowo uporczywe, więc musisz uzbroić się w cierpliwość. Często odplamiacze dostępne w sklepach nie potrafią wywabić plamy. Jeżeli przydarzy Ci się taki wypadek zasyp plamę solą. Kiedy sól wchłonie barwik, zamocz ubranie w zimnej wodzie, najlepiej na cały dzień albo noc. Później wypierz jak zwykle
  • Plamy z długopisów i flamastrów usuniesz alkoholem lub kremem do golenia
  • Kawę i herbatę usunie alkohol metylowy lub woda utleniona
  • Czekoladowe plamy zejdą po zamoczeniu materiału w mleku z dodatkiem mydła
  • Plamy z kosmetyków: szminkę usuniesz z ubrań za pomocą szamponu do włosów
Szczotka, soda, kubek, ciepła woda…

Kamień

Kamień, który powstaje w czajniku usunie kwasek cytrynowy. Wystarczy wlać do dzbanka wodę, wsypać opakowanie kwasku i zagotować. Powstałą mieszkankę możesz później wlać do kubków. Usuniesz w ten sposób zabrudzenia z kawy czy herbaty, których nie możesz domyć gąbką. Następnie wystarczy przepłukać dzbanek wodą, a kubki umyć płynem do naczyń.

Osad z kamienia i mydła, który najczęściej tworzy się na kranach w łazience i drzwiach z kabiny prysznicowej usuniesz zwykłym octem spirytusowym. Zmocz szmatkę octem i owiń nią zabrudzony kran. Później przemyj powierzchnię. Kabinę prysznicową spłucz wodą, a następnie gąbką nasączoną octem umyj całość i spłucz ponownie ciepłą wodą. By kran błyszczał możesz natrzeć go cytryną. Kamień w toalecie usuniesz za pomocą coca-coli. Wlej ją do środka, zostaw na dwie godziny i spłucz.

Zatkane rury

Zatkane rury udrożnisz za pomocą sody oczyszczonej z octem. Wsyp proszek do odpływu, wlej ocet i szybko go zatkaj. Zostaw na kilkanaście minut, później możesz wlać wrzątek albo po prostu ciepłą wodę. By zwiększyć działanie specyfików możesz dosypać do tego zwykłą sól kuchenną. Zatkaną toaletę udrożnisz… płynem do naczyń. Wlej płyn do naczyń. Zostaw na pół godziny, a następnie wlej gorącą wodę. Spłucz wodę i gotowe!

Zanim sięgniesz po chemiczne środki spróbuj bezpiecznego, naturalnego rozwiązania. Kosztuje grosze, czasami nawet nie musisz wychodzić z domu, bo większość z tych rzeczy masz pod ręką w szafce kuchennej. Jeżeli to nie pomoże, wtedy próbuj środkami chemicznymi lub po prostu zatrudnij fachowca, który zlikwiduje problem.