W zdrowym domu zdrowy duch – czyli jak dbać o dom bez używania chemii?

Obecnie z pewnością starasz się coraz bardziej ograniczyć wpływ chemicznych i toksycznych produktów na swoje życie. Popularne, drogeryjne kremy zamieniasz na ich naturalne odpowiedniki, a ubrania sieciówkach wymieniasz na ubrania eco conscious. Idea bardziej świadomego i naturalnego życia zaczyna dotykać również kwestii domowego sprzątania i zamiast stosować chemię, decydujesz się na wspieranie ekologicznych marek, lub samodzielnie tworzysz swoje środki czystości.

Chemiczne znaczy jakie?

Niemal z każdej strony jesteśmy zalewani informacjami o kolejnych odkryciach amerykańskich naukowców, którzy potwierdzają szkodliwość coraz to nowych produktów. Z tego też powodu przed opróżnieniem szafki, warto przyjrzeć się składom stosowanych detergentów. W końcu „chemiczny” to bardzo ogólne pojęcie, które dla większości z nas nie niesie za sobą żadnych informacji.
Wystarczy, że przejrzysz skład pod kątem kilku najważniejszych składników. Najbardziej szkodliwe to przede wszystkim amoniak, formaldehydy i chlor, które w dużym stężeniu negatywnie wpływają na nasz układ oddechowy oraz błony śluzowe. Dość często spotykasz się też z MEA, DEA, TEA, laurylosiarczanem sodu czy licznymi substancjami zapachowymi, które mogą wywołać poważne problemy zdrowotne. Właśnie dlatego warto przerzucić się na bezpieczne dla zdrowia środki ekologiczne.

Sprzątanie w wersji DIY

Jak się okazuje, aby stworzyć własne środki czystości, wcale nie trzeba być absolwentem wydziału chemii. Wystarczy kilka produktów, które i tak każdy z nas ma w swojej szafce. Jednym z prawdziwych klasyków jest w tym przypadku roztwór zrobiony z sody oraz octu. Ostrożnie pomieszaj oba składniki, by powstała z nich jasna pasta. Możesz ją wykorzystać do czyszczenia zlewu w kuchni, kranu w łazience, czy nawet płyty gazowej i piekarnika. W przypadku mocnych zabrudzeń, takich jak przypalone jedzenie, środek możesz rozprowadzić za pomocą zgniecionego sreberka. Dzięki temu pozbędziesz się nawet mocno przylegających plam. Jeśli chcesz, aby produkt ładnie pachniał, możesz dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.

Środek do mycia toalety

Do tego, że popularne płyny do mycia WC są chemiczne, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. W końcu bardzo intensywny zapach oraz częste reakcje alergiczne mówią same za siebie. Aby w ekologiczny sposób poradzić sobie z toaletą, warto zastosować połączenie olejku herbacianego, octu spirytusowego oraz sody oczyszczonej. Ocet wymieszaj wraz z olejkiem i uzyskanym płynem spryskaj powierzchnie toalety. Następnie całość posyp sodą i znowu spryskaj. Na koniec wyczyść powierzchnię za pomocą szczotki.

Udrożnij rury

W przypadku mniejszych powierzchni, które wymagają przepłukania, wystarczy wsypać sodę do ujścia w zlewie i zalać ją octem. W ten sposób uzyskasz mały, domowy wulkan. Poczekaj, aż środek zacznie działać i dopiero później spłucz go wodą. Tak, jak poprzednio, do całości możesz dodać wybrany olejek eteryczny, żeby pozbyć się dość ostrego zapachu.
Jak widać, aby naturalnie zadbać o swój dom, wystarczy zaopatrzyć się w ocet, sodę i kilka olejków. Dzięki temu uzyskasz nie tylko bezpieczne, ale również znacznie tańsze środki czystości. Przekonaj się, jak czysta może być Twoja kuchnia i łazienka!